Kratkovidnost (Myopia) je refrakcijska pogreška oka kod koje se zrake svjetlosti lome ispred mrežnice, umjesto na njoj. U kratkovidnom oku postoji nesklad između duljine očne osi i optičke jakosti, bilo da je optička os preduga ili je jakost optičkog sustava oka prevelika. Kratkovidne osobe jasno vide objekte u neposrednoj blizini, dok su im udaljeni predmeti zamućeni.
Primjećujete li da se naprežete kad gledate u prometne znakove, TV ili sliku koja visi na zidu sobe? Kratkovidnost je genetski nasljedna i najčešće se prvi simptomi javljaju u djetinjstvu ili tinejdžerskim godinama. Kod djece je najlakše primjetiti kada pokazuju izrazito naprezanje pri gledanju ploče u učionici ili čak u predškolskoj dobi, kada sjede preblizu ekranu televizora. Tendencija rasta dioptrije je obično prisutna do 20-te godine, kada se polagano počinje stabilizirati.
Nošenjem naočala ili kontaktnih leća s minus dioptrijom slika postaje jasna na svim udaljenostima.
Astigmatizam je prema definiciji refrakcijska pogreška oka kod koje su u različitim meridijanima prisutne različite optičke jakosti sustava oka. Javlja se uslijed nejednolike zakrivljenosti rožnice ili očne leće u horizontalnoj i vertikalnoj ravnini, što ima za posljedicu i različite žarišne duljine u tim ravninama. Slika točke promatranog objekta iskrivljena je u oštro ili neoštro viđenu liniju pa se po tom iskrivljenju ova pojava tako i naziva (astigmatizam dolazi od grč. stigma = točka, a-stigma = bez točke).
Kod astigmatizma je čak i kod malih vrijednosti prisutna neoštra slika na svim udaljenostima, te smetnje poput glavobolje, suzenja očiju, fotofobije…Astigmatizam se korigira „cilindričnim“ lećama ili naočalama.
Dalekovidnost (Hypermetropia) je refrakcijska anomalija oka gdje je prisutan nesklad između duljine očne jabučice i lomne jakosti optičkog sustava oka. Što znači da je ili duljina očne osi prekratka ili je jakost optičkog sustava nedovoljna (preslaba), tako da se zrake svjetlosti koje dolaze iz beskonačnosti sijeku iza mrežnice, tj. iza žute pjege.
Dalekovidne osobe imaju problem izoštravanja bliskih predmeta. Ova greška oka korigira se nošenjem naočala ili kontaktnih leća s plus dioptrijom.
Digitalni svijet
Istraživanja su pokazala da više od trećine odraslih provodi 4 do 6 sati dnevno koristeći digitalne uređaje, dok njih 14% provodi između 10 do 12 sati dnevno.
Posljedice korištenja su negativne, dugotrajno korištenje digitalnih uređaja izaziva zamor očiju. Korištenjem prijenosnih ručnih uređaja kao što su mobiteli ili tableti oči su prisiljene konstantno se refokusirati kod prebacivanja između slika, ilustracija i teksta, često pri velikoj brzini što može dovesti do raznih problema.
Držite dovoljan razmak
Osigurajte dovoljnu udaljenost između očiju i ekrana.
Za računala i laptope najbolje je držati poziciju ekrana na udaljenosti ispružene ruke. Srednja udaljenost otklanja nepotreban zamor oka izazvan škiljenjem ili kontinuiranim pomicanjem glave i vrata.
Ručni uređaji trebaju se držati na sigurnoj udaljenosti od očiju, odnosno ispod razine očiju. Možda ćete biti u mogućnosti bolje čitati na kraćoj udaljenosti ali ona može iritirati oči, izazvati zamor ili bol.
Smanjenje obljesaka
Prilagodite svjetlinu vašeg ekrana.
Promijenite pozadinsku boju sa svijetle na tamno sivu.
Očistite ekran. Redovito brišite digitalne ekrane kako bi smanjili odbljesak.
Smanjite osvjetljenje iznad ekrana i nastojte izbjegavati otvorene prostore iznimne svjetline.
Ne smještajte ekran prema prozoru ili blizu zavjesa kako biste izbjegli reflektiranje na ekranu.
Filteri za smanjenje obljeska dostupni su i relativno se jednostavno mogu postaviti na ekran računala te povećajte veličinu fonta.
Razmislite o posebnim naočalama
Specijalne uredske leće kreirane za uredske poslove ili korištenje računala omogućuju široko i udobno vidno polje na blizu i srednjim udaljenostima. Anti-refleksni slojevi omekšavaju obljeske i snažna uredska ili vanjska osvjetljenja, poboljšavaju kontrast i relaksiraju očne mišiće. Specijalni slojevi leća neutraliziraju plavo svjetlo koje emitiraju digitalni ekrani i time uzrokuju zamor oka pa čak i pospanost.
Anti-refleksni slojevi su dostupni i za dioptrijske naočalne leće i za naočalne leće bez dioptrije.
Presbyopia ili tzv. staračka dalekovidnost je normalno stanje oka, udruženo s životnom dobi u kojoj opada moć akomodacije. Presbyopija se pojavljuje poslije 40-te godine života. Presbyopno oko na daljinu se ponaša kao i emetropno (pravovidno ili normalno vidno) oko, ali kod predmeta koji se nalaze u blizini, zbog fiziološkog pada moći akomodacije (elastičnosti očne leće), slika ne nastaje na mrežnici, već iza nje.
Taj proces slabljenja akomodacije traje do 60-te godine života, kada će, ukoliko je vid ranije bio "normalan", biti dovoljne naočale +3,0 dioptrije. Takva jačina naočala ostat će, u pravilu, do kraja života, ne dođe li do drugih bolesti starije dobi koje mogu narušiti vidnu oštrinu: siva mrena i staračko propadanje područja žute pjege koje se javljaju kao najčešće bolesti.
Kad nam s vremenom predmeti i na većim udaljenostima postanu nejasni, to se više ne može riješiti standardnim naočalama za čitanje. Razlog je taj što nam je za svaku udaljenost potrebna različita dioptrija.
Tad za blizinu imamo jedne naočale, za srednju udaljenost (npr.rad za računalom) nam trebaju druge naočale a za daljinu (televizija i vožnja) su nam potrebne naočale s trećom dioptrijskom vrijednosti. Međutim postoje i praktičniji načini riješavanja ovog problema a to su naočalne leće s više dioptrija tzv.multifokalne ili progresivne. One omogućavaju oštar vid na svim udaljenostima bez potrebe za mijenjanjem naočala. Sve je stvar Vaših želja, potreba i sklonosti.
Predstavljaju ortopedsko pomagalo koje datira s kraja 13. stoljeća, do danas je ostalo nepoznato tko je zaslužan za izum. Također je nepoznato da li je izum naočala djelo pojedinca ili skupine učenjaka. U okolici Venecije u malom mjestu Muranu koje je predstavljalo tadašnje središte staklarstva izrađene su dvije konveksne leće i dalje su obrubljivane željeznim, drvenim odnosno prstenom od rogovine.
Tijekom stoljeća uz promjene u oblicima, naočale su se počele izrađivati iz jednog dijela a 1797. godine optičar Dudley Adams patentirao je naočale koje su imale mogućnost i individualnog namještanja leća prema razmaku zjenica.
Daljnja nastojanja učenjaka kretala su se u smjeru fiksiranja naočala na glavi bez uporabe ruku. Tako je 1746. godine pariški optičar Marc Thomin izradio naočale koje su imale drške sa završetcima na slijepočnicama. Nakon toga slijede naočale sa drškama koje su završavale do ili iza uha. Takav osnovni dizajn je ostao do današnjih dana.
Danas dioptrijski okviri uz standardnu ulogu pomagala imaju i estetsku ulogu te su postale neizbježan modni detalj. Tijekom vremena dioptrijski okviri su promijenili brojne oblike i materijale. Danas je osnovna podjela dioptrijskih okvira prema materijalu od kojih su izrađene i obliku. Prema vrsti materijala dioptrijske okvire dijelimo na: metalne i plastične.
Metalni dioptrijski okviri izrađeni su od različitih kovina i slitina. Ovi okviri izrađuju se u svim veličinama i za sve namjene.
Kvalitetni metalni dioptrijski okviri moraju biti izrađeni od materijala koji ne izazivaju alergije kože. Uz standardne kovine od kojih su izrađeni ovi okviri se u novije vrijeme izrađuju i od titana. Navedeni materijal je prvi put upotrebljen za dioptrijske okvire u Japanu 1982. godine. Odlikuje ga otpornost na koroziju i izdržljivost te lakoća materijala a samim time i udobnost nošenja naočala.
Gotovo svi metalni okviri imaju mjesto između dva okulara gdje naočale “sjede” na nosu. Tu je riječ o capicama. Capice su izrađene od acetata ili silikona i osiguravaju udobnost nošenja naočala. Pomoću njih se može regulirati i položaj naočala na nosu.
Jednojakosne ili monofokalne
Jednojakosne ili monofokalne su one naočalne leće koje se koriste kao pomagalo za samo jednu udaljenost (npr.blizinu ili daljinu).
Bifokalne naočalne leće
Bifokalne naočalne leće su one koje ispravljaju vid za blizinu i daljinu, ali nema srednje udaljenosti - vidljiv je prelaz na leći i preskok dioptrija prilikom gledanja.
Multifokalne ili progresivne
Multifokalne ili progresivne za razliku od jednojakosnih (jedna dioptrija) i bifokalnih leća (dvije dioptrije) imaju više dioptrija s neprimjetnim prelazom. Glavna prednost progresiva je da se jedne naočale koriste za gledanje na sve udaljenosti.
Unazad desetak godina došlo je do velikog tehnološkog napretka u izradi progresivnih naočalnih leća. Razlika između progresiva koji su dizajnirani prije desetak i više godina i “novih progresiva” je u tome što “novi” imaju puno šire vidno polje za daljinu, srednju udaljenost i blizinu, a što je područje za određenu udaljenost šire, odnosno područje nejasnog vida manje to je komfor i oštrina vida veća. Sve to je i povezano s brzinom i jednostavnošću privikavanja.
S obzirom da ovaj tip naočalnih leća u odnosu na one jednojakosne ima smanjeno vidno polje potreban je određen period prilagodbe korisnika. Preporuča se odmah početi nositi vaše nove naočale i nositi ih kontinuirano. Taj proces katkad traje samo nekoliko dana ali kod nekih korisnika i duže prije nego im nove naočale postanu potpuno ugodne za nošenje.
Plastični dioptrijski okviri izrađeni su od polimernih materijala. Izrađuju se za sve dioptrijske jakosti, u svim veličinama i za sve namjene. Plastični dioptrijski okviri uslijed veće debljine okvira posebno se preporučuju za veće dioptrijske jakosti jer širina okvira prikriva veću debljinu naočalne leće.
Uslijed svoje osjetljivosti na povišenu temperaturu okoline (odnosi se na sve tipove i vrste naočala neovisno o materijalu) potrebno ih je pojačano čuvati od visokih temperatura (ostavljanje naočala u zatvorenom automobilu za ljetnih mjeseci, saune i sl.) jer dolazi do deformacije materijala.
Kombinirani dioptrijski okviri su okviri koji su izrađeni i od metala i polimernih materijala. Izrađuju se također za sve dioptrijske jakosti, u svim veličinama i za sve namjene. Najčešće varijante su plastični okulari a most ili krila naočala metalni ili gornji dio okulara plastični a donji dio metalni.
Uredske naočalne leće su idealne za sve aktivnosti, ne samo u neposrednoj blizini nego i na većoj udaljenosti.
Ove naočalne leće su interaktivne naočalne leće. Njima jasno vidite ne samo u neposrednoj blizinu već i na srednjoj udaljenosti. Dok radite na računalu, čitate, kuhate ili radite u uredu, ne morate gledati "preko" okvira, uvijek ste u kontaktu s okolinom.
Uredska leća je puno bolje rješenje za vid na blizu od standardnih naočala iste namjene. Ne morate nositi svoje naočale češće nego obično ali zato:
– imate savršen komfor kada ih trebate
– nemate ograničenja u okruženju u kojem ih koristite
– Vaši pokreti su potpuno prirodni.
Kod izbora novih naočala želite da Vam pružaju jasan vid i udobno nošenje kroz godine koje dolaze. Međutim, bez obzira kako pažljivo koristite svoje naočale, ogrebotine se naprave vrlo lako. Pijesak, nezgode, pa čak i obično čišćenje naočalnih leća može uzrokovati oštećenja. Zbog toga svaki optičar koji želi najbolje za svog klijenta preporučuje anti-refleksni sloj koji smanjuje mogućnost stvaranja ogrebotina na minimum, trenutno i u budućnosti. Budite bez brige uz jasan vid u svim uvjetima.
Vjerojatno ste i imali prilike vidjeti posljedice nošenja naočala bez anti-refleksnog sloja. Neugodne refleksije odvlače pozornost a za nositelja naočala, one uzrokuju iritacije i zamor očiju.
Anti-refleksni sloj neutralizira ove refleksije i osigurava Vam opušten pogled, savršenu zaštitu i elegantan izgled.
Anti-refleksni sloj ima hidrofobni gornji sloj koji osigurava da kapljice vode imaju minimalno prianjanje na površini leće. Kao rezultat zagarantiran je optimalan vid po kiši i kondenzaciji. Nadalje, masnoća ili prljavština se lagano brišu zahvaljujući odličnoj otpornosti na prljavštinu te izvrsnim svojstavim za čišćenje.
Čišćenje leća uzrokuje statički elektricitet koji se stvara na površini leće i privlači čestice prašine iz zraka.
Anti-refleksni sloj sadrži anti-statički sloj koji suzbija prianjanje prašine na površinu leće, osiguravajući Vam jasan vid u svim okolnostima. I ono što je najvažnije, manje prašine znači manje potrebe za čišćenjem.
Blue Control –novi antirefleksni sloj za očuvanje vida u digitalnom svijetu
Sve više se susrećemo digitalnom tehnologijom te nam je ona neophodna u izvršavanju kako poslovnih tako i sve više osobnih životnih navika. Uređaji kojima se danas svakodnevno koristimo kao što su pametni telefoni, tableti, laptopi, LCD I LED ekrani emitiraju plavo svijetlo, poznatije kao energetsko vidljivo svijetlo. Iako je plavo svijetlo prirodan fenomen, prisutno tokom dana i pomaže nam da ostanemo budni, prekomjerno izlaganje može imati razne efekte i izazvati zamor oka pa čak i pospanost, zbog poremećaja dnevnog i noćnog ritma ili biološkog sata.
U našu ponudu stoga smo uvrstili najnoviji HOYA-in Blue Control zaštitni antirefleksni sloj koji neutralizira umjetno svjetlo i plavo svjetlo emitirano od strane digitalnih ekrana, eliminirajući time zamor oka. Blue Control održava oči u boljoj kondiciji nudeći udobniji vid i prirodnu percepciju boja pri korištenju digitalnih uređaja..
Dolazi u kombinaciji s HOYA-inim najtvrđim antirefleksnim slojem Hi-Vision LongLife koji vam uz smanjenje odbljeska I povećan kontrast osigurava:
antirefleksnost
otpornost na grebanje
otpornost na prljavštinu
otpornost na vodene kapljice
anti-statičnost
i superiornu pouzdanost zahvaljujući procesu adhezije.
Fotoosjetljive naočalne leće brzo reagiraju na promjene jakosti svjetla te Vam tako osiguravaju savršenu kvalitetu vida pri sunčevoj svjetlosti kao i u sjeni, u zatvorenom kao i na otvorenom prostoru. Brzo se zatamnjuju i posvijetljuju. U zatvorenom prostoru štite od umjetnog svjetla i pogodne su za rad na računalu. Na otvorenom štite od dnevne svjetlosti i štetnih UV zraka.
Otkrijte i vi udobnost, sigurnost i eleganciju fotoosjetljivih naočalnih leća:
– iznimno lagani sintetički materijali
– smanjeno blještanje, ravnomjerno zatamnjenje
– ugodni i moderni smeđi i sivi tonovi
– pouzdana UV — zaštita
– otporne na lomljenje
– čvrste i otporne na ogrebotine
Fotoosjetljive naočalne leće nude 100% zaštitu od UVA i UVB — zraka
“Nositi kontaktne leće, ili ne?” pitanje je koje si postavljaju mnogi potencijalni korisnici, a to su sve osobe koje su kratkovidne, dalekovidne ili imaju astigmatizam. Najviše ih uznemirava strah od nepoznatog – osjećaj kontaktne leće kao stranog tijela. Istina je da u početku osjećate “nešto” u očima, ali s vremenom oko se adaptira, a nošenje kontaktnih leća postaje udobno, baš kao da ih i nema. Kada se leća prvi puta nađe na oku, garantirano ne izaziva osjećaj bola. Postavljaju Vam je stručnjaci, čijim se vještim i sigurnim rukama bez straha možete prepustiti.
U našoj ponudi je i nova linija polariziranih naočalnih leća za korekciju vašeg vida. Korak naprijed za kvalitetu vida na otvorenom, za sve nosioce naočala. Uz neophodnu zaštitu od štetnih UV zraka, ove leće pružaju zaštitu od blještanja uzrokovanog refleksijom sunčevog svjetla od površine.
Prednosti za bolju udobnost i zaštitu od sunca:
– sprječavanje bliještenja
– postojanost boja
– bolji kontrast
– udobnost gledanja
– 100% UVA/UVB zaštita
Kako nastaje blještanje? Kada zrake sunčevog svjetla dopru do glatke, horizontalne površine (vode, snijega, leda, mokre površine ceste, vjetrobranskog stakla itd.) one se reflektiraju u jednom smjeru i stvaraju polarizirano svjetlo koje uzrokuje bliještanje i mijenja našu percepciju oblika, boja i kontrasta.
Klasične tvrde leće izrađene su od PMMA materijala koji ne propušta kisik (Dk=0) te su sve manje u upotrebi. Svoje mjesto ustupile su plinopropusnim (polutvrdim, eng. RGP – Rigid Gas Permeable) kontaktnim lećama. Materijali polutvrdih leća fleksibilniji su i propusniji za kisik od materijala PMMA tvrdih leća. Za razliku od mekanih, polutvrde leće oblikom su manje i znatno pokretljivije što omogućuje bolji protok suza i dodatnu opskrbu rožnice kisikom. Ove leće imaju brojne prednosti za zdravlje vaših očiju i jedini im je nedostatak početna neudobnost tijekom privikavanja.
PREDNOSTI polutvrdih kontakntih leća:
Dostupnost kisika; materijali polutvrdih leća propuštaju kisik neophodan za zdravlje Vaših očiju. Pristup kisika rožnici dodatno poboljšava izmjena suza pod ovim lećama zbog njihove pokretljivosti uslijed treptanja.
Odlična vidna oštrina; budući da zadržavaju oblik nakon treptaja, oko ne mora iznova akomodirati. Vidna oštrina kod polutvrdih leća predstavlja standard u korekciji refrakcijskih grešaka oka.
Ispravak astigmatizma i aberacija; standardne plinopropusne kontaktne leće mogu ispraviti manje nepravilnosti zakrivljenosti rožnice (astigmatizam do tri dioptrije).
Izdržljivost i trajnost; ove leće napravljene su od materijala koji se teže lome i grebu. Ovisno o materijalu mijenjaju se svakih 1 – 2,5 godine.
Otpornost prema stvaranju naslaga; ovaj tip leća upija manje suza nego mekane leće, te se nakuplja manje proteinskih i drugih naslaga.
Jednostavnije rukovanje; zbog toga što ne mijenjaju svoj oblik, rukovanje je jednostavnije nego kod mekanih kontaktnih leća.
Liječenje keratokonusa; ove leće su terapija izbora kod keratokonusa.
Zbog razloga navedenih u predhodnim točkama, polutvrde leće imaju višestruko manju učestalost upala površine oka nego mekane leće zbog čega se smatraju najzdravijom vrstom leća.
NEDOSTATAK polutvrdih kontaktnih leća:
Početna neudobnost; ove leće zahtijevaju početni period privikavanja od 7 do 14 dana.
Zbog kratkog razdoblja privikavanja i mogućnosti povremenog nošenja, mekane leće su u današnje vrijeme vrlo popularan način korekcije refrakcijskih greški. Mogu se koristiti povremeno i za sportske aktivnosti. Prema učestalosti zamjene dijele se na standardne godišnje i polugodišnje mekane leće, zatim leće za planiranu zamjenu (tromjesečne, mjesečne i dvotjedne) te dnevne leće koje se bacaju na kraju dana.
PREDNOSTI godišnjih mekanih leća:
Kratko vrijeme adaptacije; većini pacijenata udobne su pri prvom stavljanju u oko.
Za sportske aktivnosti; budući da su veće od polutvrdih leća, kod naglih pokreta rjeđe ispadnu iz oka.
Dugotrajnost; za razliku od mekanih leća za planiranu zamjenu, ove leće mogu se nostiti godinu dana. To ih čini ekonomski najisplativijim mekanim lećama.
Manje sušenje oka; materijali ovih leća imaju manji postotak vode nego leće za planiranu zamjenu, pa su stoga pogodnije kod blažih oblika poremećaja suznog filma.
NEDOSTACI godišnjih mekanih leća:
Slabija vidna oštrina; zbog promjene oblika pri treptanju vidna oštrina je nešto slabija nego kod polutvrdih kontaktnih leća.
Sušenje oka; iako je isparavanje vode manje nego kod drugih vrsta mekanih leća, ipak sadrže više vode nego polutvrde kontaktne leće. Samim time veća je mogućnost pojave tegoba vezanih uz poremećaje suznog filma.
Zahtjevnije održavanje; preporučuju se peroksidni i drugi sistemi s jačim antimikrobnim djelovanjem te dodatne enzimske tablete za sprečavanje pojave naslaga.
Manja otpornost na vanjske utjecaje; mekane leće osjetljivije su od polutvrdih na mehanička oštećenja i nakupljajnje organskih naslaga na površini.
PREDNOSTI leća za planiranu zamjenu:
Kratko vrijeme adaptacije; većini pacijenata ove leće udobne su pri prvom stavljanju u oko. Zbog toga su idealne za povremeno nošenje.
Visoka propusnost kisika; kroz silikonske hidrogelne leće za planiranu zamjenu. Ipak, dostupnost kisika izmjenom suza ispod leća manja je nego kod polutvrdih leća.
Pogodne za sportske aktivnosti; veće su od polutvrdih leća te kod naglih pokreta rjeđe ispadnu iz oka.
Jednostavnije održavanje; budući da se češće mijenjaju, mogu se koristiti tzv. “All in One” otopine bez redovitog korištenja enzimskih tableta.
NEDOSTACI leća za planiranu zamjenu:
Slabija vidna oštrina; zbog promjene oblika pri treptanju vidna oštrina je nešto slabija nego kod polutvrdih kontaktnih leća. Standardne mekane leće za planiranu izmjenu ne mogu ispraviti astigmatizam i aberacijske greške. Aberacijske greške ipak je moguće ispraviti novim generacijama mekanih leća, dok se astigmatizam ispravlja nešto skupljim toričnim mekanim lećama.
Kratkotrajnost; mekane leće osjetljivije su na mehaničke traume i nakupljajnje organskih naslaga na površini. Hidrogelne leće sklonije su stvaranju proteinskih naslaga, dok su silikonske hidrogelne leće sklonije stvaranju lipidnih naslaga.
Teže rukovanje; većina ovih leća tanja je i promjenjivijeg oblika od godišnjih mekanih leća.
PREDNOSTI I NEDOSTACI leća za dnevno nošenje:
Vrlo su slični onima kod mekanih leća za planiranu zamjenu. Budući da se na kraju dana ove leće bacaju, skuplje su od drugih kontaktnih leća. Ovakav način nošenja je dokazano, nakon polutvrdih kontaktnih leća, najsigurniji način nošenja mekanih leća.
KONTAKTNE LEĆE ZA PRODUŽENO NOŠENJE
Kontaktne leće za produženo nošenje napravljene su od materijala s vrlo visokom propusnošću kisika. Nose se do 30 dana bez skidanja. U zapadnim zemljama značajan je i porast aplikacije polutvrdih leća odobrenih za produženo nošenje. Danas postoje brojne mekane i polutvrde leće koje su odobrene za produženo nošenje
Ovaj način nošenja povezan je s povećanim rizikom od opasnih infekcija rožnice te se koristi u strogo propisanim slučajevima kod specifičnih zahtjeva posla ili u liječenju neinfektivnih bolesti rožnice.
ORTOKERATOLOGIJA ILI NOĆNE LEĆE
Ortokeratologija je poseban način primjene polutvrdih leća. Stavljaju se na oko prije spavanja, a skidaju ujutro. One formiraju površinu rožnice te dovode do promjene njene zakrivljenosti. Rožnica se nakon vađenja leće tijekom više dana vraća na početnu vrijednost. Iznimno je važna stručnost u njenoj primjeni kao i korištenje provjerenih i odobrenih sistema za ortokeratologiju. Njega leća je iznimno važna zbog povišenog rizika od keratitisa koji je sličan riziku kod kontaktnih leća za produženo nošenje.
TERAPIJSKE KONTAKTNE LEĆE
Terapijske kontaktne leće upotrebljavaju se za zaštitu, smanjenje bolova i brže zacjeljivanje rožnice kod mnogih neinfektivnih bolesti. Danas se u liječenju najčešće koriste mekane silikonske hidrogelne kontaktne leće. One se mogu nositi bez skidanja tijekom spavanja, naravno, uz strogi nadzor oftalmologa.
KONTAKTNE LEĆE U BOJI (KOZMETIČKE LEĆE)
Kontaktne leće u boji su mekane leće koje se koriste u estetske svrhe za promjenu boje očiju. Najčešće se prodaju bez dioptrijske jakosti, iako danas postoji velik izbor leća u boji s dioptrijskom jakošću.
Najvažnije je slijediti upute oftamologa o pravilnom korištenju i održavanju leća i proizvoda za održavanje, uključujući kutijicu za leće. Problemi s kontaktnim lećama ili proizvodima za održavanje mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja oka.
Osnovne informacije
Visoki standard higijene je osnova sigurnog nošenja leća.
Ne nosite leće dulje nego je propisano.
Čišćenje, ispiranje i dezinfekcija su neophodni svaki put kad skidate i stavljate leće.
Ne upotrebljavajte otopinu iz kutijice ponovno. Pri svakom skidanju leća koristite svježu otopinu.
Ne koristite tekuću vodu za ispiranje leća ili kutijice za leće.
Ako osjetite problem kao što je crvenilo, nadražene oči ili zamagljen vid, odmah skinite leće i kontaktirajte oftalmologa.
Uvijek imajte naočale kao zamjenu, ako morate skinuti leće.
Iako su kontaktne leće Vaš najdraži način korekcije vida, naočale su neophodna potporna zamjena svim korisnicima leća.
Prilikom izbora sunčanih naočala koje mogu kvalitetno i efikasno blokirati štetno ultraljubičasto zračenje, treba imati na umu nekoliko stvari:
Potražite na naočalama certifikat ili oznaku koja govori o postotku štetnog zračenja koje naočale blokiraju i vrsti UV-zračenja od kojeg štite oči, npr. “blokira 99% ultraljubičastih zraka” ili “blokira 95% UV-B i 60% UV-A”;
Oznake na naočalama koje govore o blokiranju infracrvenih zraka ili plavih zraka nemaju nikakve veze sa zaštitom od UV-zraka i ne mogu spriječiti oštećenje očiju;
Ako na naočalama naiđete na izraz “polarizirane”, to znači da leće tih sunčanih naočala smanjuju odbljesak sunca od drugih površina, poput odbljeska sunca od površine vode. Takve naočale ne moraju ujedno i štititi od UV-zračenja, pa je potrebno potražiti i neku drugu oznaku ili certifikat;
Zakrivljene naočale koje se “omataju” oko očiju i u potpunosti pokrivaju oči sa svih strana nude dodatnu zaštitu od UV-zraka jer štite i od zračenja sa strane;
Provjerite da li su leće naočala kvalitetno izrađene i polirane. To ćete učiniti tako da stavite naočale i jedno oko prekrijete rukom. Sada pogledajte u neku ravnu liniju i polako okrećite glavu s lijeva nadesno, a zatim i odozgo prema dolje. Leća je kvalitetna ako linija u koju gledate u svakom položaju ostane ravna. Ako je linija u bilo kojem položaju iskrivljena, izaberite druge naočale;
Samim izborom naočala sa zatamnjenim lećama niste neophodno izabrali i naočale s UV-zaštitom. Isto tako, naočale koje imaju sloj koji sliči ogledalu također nisu neophodno i naočale koje štite od ultraljubičastog zračenja. U svakom slučaju potražite oznaku koja dokazuje zaštitno djelovanje naočala.
Iznimno je važno da sunčane naočale imaju filter za ultraljubičaste zrake. Tamne naočale koje ne zadržavaju UV-A i UV-B-zrake mogu samo povećati opasnost zato što se iza njih zjenice šire kako bi se prilagodile smanjenoj količini svjetlosti, izlažući tako oči većoj količini opasnog UV-zračenja.
Sunčane naočale s dioptrijom
Od sada više nije problem ako imate dioptriju a želite velike sunčane naočale, obratite nam se i izaberite naočale po vašoj želji.
Zaštita vaših očiju od sunčevih zraka i ultraljubičastog zračenja danas je neophodna. Zaštititi se možete nošenjem sunčanih naočala ili pak kontaktnih leća koje imaju zaštitu od ultraljubičastog zračenja. Kvalitetne sunčane naočale garantiraju vam stopostotnu zaštitu od UV-zraka.
Sunce se zimi nalazi u nižem položaju na nebu u odnosu na položaj tijekom ljeta. To može uzrokovati još veću izloženost štetnim UV-zrakama, posebice ako vani provodite mnogo vremena ili se bavite nekim sportom.
Zbog refleksivne prirode snijega, prema nekim procjenama čak do 85% sunčevih UV-zraka biva reflektirano od njegove površine. U vrlo kratkom roku, te UV-zrake mogu uzrokovati sunčane opekotine na površini oka koje se još nazivaju i snježno sljepilo, a predstavljaju velik problem skijašima i ostalim sportašima na snijegu.
Bez zaštite očiju, refleksija sunčevih zraka može u samo tjedan dana uzrokovati oštećenja na rožnici. Zbog toga sunčane naočale odavno ne nose samo po najžešćem suncu ljeti, već tokom cijele godine.